להיות בריא עם פסגות
 

דבר המנכ"ל

דני פיקמבוטח/ת יקר/ה

קופות החולים וחברות הביטוח מנסות לתת מענה לבעיות הרפואיות בהם אנו נתקלים, מזה שנים ידוע שרפואה מונעת ואבחון מוקדם מצילות חיים.

לקופות החולים חסר תקציב כדי לתת לנו פתרון מהיר, לבצע בדיקות על מנת לאבחן את הבעיה ממנה אנו סובלים.

לעיתים האבחון נעשה בזמן מאוחר הגורם לסבל מיותר ואף מפחית את הסיכויים להחלמה.

"אבחון מהיר" - מטרתו לאבחן את הבעיה בזמן אמת ולנסות לתת פתרון מהיר ואיכותי.

בברכת בריאות טובה.

מאחל דני פיק – יו"ר
פ.ד. פסגות  בע"מליצירת קשר

 

פ.ד. פסגות בע"מ
שדרות גושן 27
קרית מוצקין, 26312
ת.ד. 744

טל. 8780700 - 04
פקס. 8711626 - 04

דוא"ל info@pdpsagot.co.il
אתר: www.pdpsagot.co.il

 

 

אבחון מוקדם - מציל חיים

היתרונות בגילוי מוקדם של מחלה ואבחונה המדויק, היינו גורם משפיע על יכולתנו להחלים מהמחלה.
הגילוי המוקדם מאפשר לטפל במחלה ומונע פגיעה באיברים נוספים, לצערנו קופות החולים ומשרד האוצר לא מתייחסות לזה בצורה הראויה.

מכתבה שפורסמה בעיתון "כלכליסט" בתאריך 03.07.12 מעלה כי זמן ההמתנה לבדיקת MRI עשוי לארוך יותר משלושה חודשים.
הסיבה: משרד האוצר מגביל את כמות מכשירי ה־MRI בישראל כדי להקטין את הביקוש לבדיקות, שעולות למדינה הרבה כסף - עד 7,000 שקל לבדיקה.

לתשובה לשאלה כמה זמן לוקח להמתין לבדיקת MRI ולמה זה ככה, יש שתי תשובות: קצרה וארוכה.
התשובה הקצרה היא "בדרך כלל הרבה, וזה בגלל האוצר".
התשובה הארוכה היא "תלוי באיזה אזור בארץ אתם גרים. במרכז זה לוקח בין שבועיים לחודש וחצי. כשיוצאים מהמרכז, זמן ההמתנה יכול לטפס עד שלושה חודשים. וזה בגלל מדיניות האוצר".

נכון למאי 2012, יש בישראל 14 מכשירי MRI נייחים שמשמשים לבדיקת חולים (לצד מכשירים נוספים שמשמשים למחקר), וארבעה מכשירים בניידות שמסתובבות בין בתי החולים בפריפריה (של אסותא ושל מכון מור).

יותר ממחצית מהמכשירים נמצאים במרכז, והיתר מחוץ לגבולות גדרה־חדרה. זו הסיבה לכך שזמן ההמתנה לבדיקת MRI ראש לא דחופה בסורוקה בבאר שבע וברמב"ם בחיפה עומד על שלושה חודשים. בהדסה עין כרם המצב גרוע יותר 3.5 חודשים. עם זאת, מי שחפץ בבדיקת MRI באופן פרטי יוכל לעשות זאת, אם בחלק מבתי החולים (ואז לרוב יזכה לשעה נוחה יותר מאשר באמצע הלילה) ואם במכשיר הנייד של מכון מור. הבדיקה תעלה 2,200 שקל, תעריף המקסימום שקבע משרד הבריאות. מבדיקת "כלכליסט" מתברר כי ניתן לקבוע בדיקה לאותו היום, אבל החולה ייאלץ להגיע למקום שבו הניידת נמצאת!!!

מגבילים את כמות המכשירים

ישראל מפגרת אחרי מדינות ה־OECD במספר מכשירי ה־MRI ביחס לגודל האוכלוסייה. המדד המקובל הוא מספר מכשירים למיליון נפש, ובישראל היחס עמד ב־2010 על 1.97 מכשירים בלבד (כולל מכשירים המשמשים למחקר), האחרונה מבין מדינות ה־OECD לצד מקסיקו. לשם השוואה, באירלנד היחס הוא 12.5 מכשירים וביוון ישנם 22.6 מכשירים למיליון נפש.

בתי החולים היו יכולים להגדיל את מספר המכשירים שברשותם על ידי גיוס תרומות מסיבי, אלא שזה פשוט בלתי אפשרי. זאת, משום שהאוצר הוא שקובע את מספר מכשירי ה־MRI בישראל. על פי דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת ממאי 2011, משרד הבריאות מחלק לבתי החולים רישיונות להפעיל מכשירי MRI, על פי תקנות שנקבעו במקור ב־1994 (ותוקנו מאז לאחרונה ב־2009), שקבעו כמה מכשירים ביחס לגודל האוכלוסייה צריכים להיות בארץ. זאת מתוך תפיסה של האוצר שלפיה הגדלת היצע המכשירים תגדיל גם את הביקוש לבדיקות, וזה כבר אומר שהמדינה תשלם בכל שנה יותר כסף לקופות החולים - 2,000 שקל לבדיקת MRI ראש, ויותר מ־7,000 שקל ל־MRI בהרדמה לילדים. זה כבר עסק יקר, אז מגבילים באופן מלאכותי את כמות המכשירים ומאריכים את התורים. כדי לסבר את האוזן, הכנסות תל השומר מבדיקות MRI ב־2010 הסתכמו ביותר מ־30 מיליון שקל.

הגבלה זו נותנת את אותותיה בשטח, בזמני המתנה ממושכים ובמאמצים גדולים מצד החולים, בין היתר על ידי הפעלת קשרים שונים ומשונים כדי להקדים את התור, במיוחד בפריפריה.

למה זמן ההמתנה ל-MRI כה ארוך?

עלות כל בדיקה למדינה היא 2,000-7,000 שקל. לכן מעוניינים באוצר להגביל את מספר הבדיקות באמצעות יצירת מחסור מלאכותי במכשירי MRI.

חברות הביטוח ניצלו מצב זה והוציאו פוליסה שבאה לתת מענה בדיוק למצבים כגון אלה ומטרתן אבחון מהיר ואישי.
השירות מאפשר למבוטח קבלת ייעוץ ואבחון רפואי ראשוני עם רופא מומחה בנוגע לבעיה רפואית תוך 24 שעות ובמידת הצורך, ביצוע בדיקות אבחון נוספות (לרבות בדיקות הדמיה מתקדמות C.T PET C.T M.R.I ועוד) על מנת להגיע לאבחון מדויק ומהר ככל האפשר.


 

באם הינך מעוניין בפגישה /שאלה /הצטרפות לכיסוי  ניתן לפנות אלינו למייל briuton@pdpsagot.co.il

כתובת המייל שלך נמצאת ברשימת התפוצה שלנו ובכוונתנו לתזכר אותך מדי פעם בדבר חדשות מקבוצת פ.ד. פסגות
במידה ואינך מעוניין לקבל מייל מאתנו לחץ כאן